Menu Zamknij

Skuteczność ochrony półmaski na koronaWirusa – fakty i mity

NIE MAMY TOWARU I NIE INTERESUJE NAS MILION MASECZEK – strona obecnie ma charakter tylko informacyjny, nie prowadzimy żadnej sprzedaży z powodu braku towaru oraz problemów logistycznych z kurierami. Dziękujemy za zrozumienie.

Jeśli chodzi o pytanie co do skuteczności i zaleceń to spytajcie się lekarzy ze szpitali, jakie dostali pod koniec lutego zalecenia oficjalnie co do używania maseczek FFP2 i FFP3.

O tym jak należy chronić się przed koronawirusem mówią oficjalne dokumenty Światowej Organizacji Zdrowia. WHO zaleca stosowanie masek klasy FFP2 oraz FFP3 jako tych dających akceptowalne (w stosunku do ryzyka/kosztu) zabezpieczenie przed koronawirusem – dokument WHO zaleca stosowanie masek na koronawirusa (PDF j. angielski) z 29 stycznia 2020! Światowa Organizacja Zdrowia dedykuje w nim zalecenia dla pracowników medycznych jako minimum.

Kanapowy wujek dobra rada albo oszust z bazaru allegro chciałby, żebyś się ubrał jak kosmita z filmu Epidemia. Może warto po prostu zdobyć trochę wiedzy, że filtry HEPA, węglowe itp. to specjalistyczny sprzęt dla służb medycznych, a nie cywili… i maski FFP2 oraz FFP3 w zupełności wystarczą np. na lotnisko. W maskach z filtrami HEPA itp. ciężko się oddycha. My takich nie sprzedajemy.

who zaleca stosowanie masek FFP2

WHO ZALECA ZAKRYWANIE UST I NOSA ORAZ CZĘSTE MYCIE RĄK?

Objaśnienie klas FFP

FFP1 – zatrzymują około 80% cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm
FFP2 – zatrzymują około 94% cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm (amerykański standard N95)
FFP3 – zatrzymują około 99,95% cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm (amerykański standard N99)

Koronawirus roznosi się na tzw. areozolu czyli drogą kropelkową, dlatego też maski filtrujące cząstki do wielkości 0,6 μm działają i są zalecane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Mamy wiele rodzajów masek. Od jednorazowych kosztujących kilka złotych, po te zawierające respirator i filtr FFP1, FFP2 albo FFP3 za kilkadziesiąt złotych. Te ostatnie posiadają sprawność filtracji na poziomie 99%!

Oczywiście jeśli jesteście Państwo narażeni na ekspozycję na wirusa np. w szpitalu, to sama maseczka nie wystarczy. Jednak w większości przypadków, czyli samolot, hotel, firma, przejazd komunikacją miejską zaprezentowane maski powinny zapewnić odpowiednią ochronę.  Od Państwa zależy ile przeznaczycie funduszy na ochronę przed wirusem i na ile dni przewidujecie. Jeśli stać Państwa na jednorazowe użycie półmaski M3 z respiratorem albo BIO, to oczywiście są to najlepsze opcje. Najbardziej niskobudżetowe są półmaski filtrujące 3M VFlex 9152E klasa FFP2 12 xNDS.

Polecane maski mogące filtrować areozol (cząstki w powietrzu) zawierające koronawirusa (2019-nCoV):

Oprócz zabezpieczenia dróg oddechowych będziesz potrzebował chusteczek jednorazowych do dezynfekcji powierzchni oraz rąk. Produkty jakie posiadamy przeszły surowe procesy certyfikacji i są przebadane na wirusy, bakterie, grzyby. Chusteczki jednorazowe MEDISEPT są skuteczne na koronawirusa. W naszej ofercie znajdziesz pakiet na podróż. WHO zaleca przede wszystkim higienę rąk w połączeniu z maskami.

Jeśli jedziesz za granicę warto mieć taką maseczkę i chusteczki na koronawirusa antywirusowe w bagażu podręcznym.

Zamieszczamy przedruk ze strony WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) gdzie jest elementarny przewodnik co należy robić, aby ograniczyć możliwość infekcji. Dodatkowo warto zapoznać się z audycjami radiowymi w których lekarze specjaliści wielokrotnie wypowiadali się, że zakrywanie twarzy, a w szczególności noszenie jednorazowych maseczek obniża o kilkadziesiąt procent ryzyko zarażenia. Chodzi nie  tylko o oddychanie ale o dotykanie twarzy i ust brudnymi rękami.

ZALECENIA WHO:
Jak się chronić
Obecnie nie ma dostępnych szczepionek chroniących przed zakażeniem ludzkim koronawirusem. Możesz zmniejszyć ryzyko infekcji, wykonując następujące czynności

 • myj ręce często mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund
 • unikaj dotykania oczu, nosa lub ust niemytymi rękami
 • unikać bliskiego kontaktu z chorymi
  Aby uzyskać informacje na temat mycia rąk, zobacz CDC „Clean Hands Save Lives!

Jak chronić innych
Jeśli masz objawy podobne do przeziębienia, możesz pomóc chronić innych, wykonując następujące czynności

 • zostań w domu, gdy jesteś chory
 • unikać bliskiego kontaktu z innymi
 • zakryj usta i nos chusteczką podczas kaszlu lub kichania, a następnie wrzuć chusteczkę do śmieci i umyj ręce
 • czyścić i dezynfekować przedmioty i powierzchnie
  Leczenie

Nie ma specyficznego leczenia chorób wywołanych przez ludzkie koronawirusy. Większość osób z powszechną chorobą koronawirusa wraca do zdrowia samodzielnie. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić objawy

 • brać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (Uwaga: nie podawaj aspiryny dzieciom)
 • użyj nawilżacza lub weź gorący prysznic, aby złagodzić ból gardła i kaszel

Jeśli jesteś lekko chory, powinieneś

 • pić dużo płynów
 • zostań w domu i odpocznij

Jeśli obawiasz się o swoje objawy, powinieneś udać się do swojego lekarza.

WHO zaleca używanie maseczek tutaj link do PDFa w języku angielskim.